Peníze jak je neznáte

Kdysi před lety na přednáškách “Dějiny ekonomického myšlení” mě fascinoval výklad týkající se peněz a jejich historických forem. To se psalo ještě minulé tisíciletí a já hltal nové poznatky o tom, v jakých různých formách se peníze vyskytovaly – mušličky, drahé kovy, plátno, dukáty, mince, státovky, bankovky, úpisy, směnky až po aktuálně nepřekonaný datový záznam. 

Jenže, ač jsem se relativně rychle dozvěděl, jaké byly a jsou formy peněz, k tomu, abych zjistil, co je jejich podstatou, vedla poměrně dlouhá cesta.

Podstatou peněz je energie – peníze jsou energie.

Fakticky jde o energii celospolečenské dohody o všeobecném prostředku směny. Tato dohoda platí do té míry, pokud v ni věříme. A masivní většina společnosti v tuto dohodu věří. Jak jinak, nic jiného jsme nepoznali. O podstatě peněz jsme se neučili, ani jsme se o ní většinou nic moc nedozvěděli. Hlavně jsme řešili formu (bankovky, mince, záznam na účtu) a jak se používají (platby, platební prostředek směny za produkty a služby).

Jenže peníze – to je síla, kterou můžeme tvořit, kultivovat a trénovat. Je to čirá energie, kterou můžeme dlouhodobě rozvíjet, pracovat na ní a učit se z jejího využívání. Je to upřímné zrcadlo toho, jak vnímáme sami sebe i okolní svět – jak jsme naladění. Například:

  • Máte peněz nedostatek? => Čeho se Vám v životě nedostává?
  • Utrácíte více, než vyděláte? => Nerozdáváte se ostatním příliš?
  • Nemáte na vysněnou věc peníze? => Je to skutečně něco, bez čeho nelze být?
  • Nedokážete si říct za svou práci adekvátní odměnu? => Víte, kdo skutečně jste a jaký je váš přínos?
  • Soused má víc? Kolega má větší příjem? => Proč se porovnáváte s ostatními?

Takových otázek a příměrů může vyvstat a vyvstává celá řada. Na mých seminářích často účastníci přijdou s tím, že své peníze nezvládají, že neovládají energii peněz. Ve skutečnosti ji každý ovládáme a směrujeme, jen ne zcela vědomě. To se teď mění. 

Nemám univerzální recept pro každého, protože cesty životem máme různé. Mně funguje vracet se k sobě, být se sebou, vnímat svoje tělo, pocity, emoce a pozorovat své reakce na situace, ve kterých se ocitám. A to i v kontextu peněz, příjmů, výdajů, útraty, (sebe)ocenění, přínosu atp. Vím, není to cesta pro každého – není ani jednodušší  ani lehčí. Jenže je funkční – má výsledky. Stejně, jako když chcete být zdraví a silní, tak to bez cvičení prostě nefunguje. S penězi a zvládáním energie peněz je to úplně stejné.

A jestli taky chcete zvládat energii svých peněz lépe, zůstaňte s námi ve spojení.